
Van-e ellenszer, „ellenanyag” azon bonyodalmak kezelésére, gyógyítására, melyek az emberi lelket kínozzák? A kérdés örök és megválaszolhatatlan. Az Ellenanyag tagjait az a tapasztalaton alapuló hit vonzotta egy zenekarba, mely szerint a költészet és a zene a fájdalom és a szépség kifejezésével természetes ellenszere a lélek nyavalyáinak. Műsorukban XX. századi magyar költők – Ady Endre, József Attila, Radnóti Miklós, Weöres Sándor, Nagy László, Szentmártoni János, Prágai Tamás – verseire írt dalok hangzanak el.
Műsorok:
„Békíts ki magammal” – zenék Ady Endre verseihez
Az eszme szépséges szükségessége – az embervilág „durva és bamba” ellenállása: e két oldal kibékíthetetlen, ám feladhatatlan, dacos küzdelme valamint a békesség vágya jellemzi az összes kiválasztott verset. Négy jellegzetes Ady-téma köré rendeződik a műsor: A személyiség „idegensége” – én-versek, A szerelem „gyehennája” – szerelmes versek; „Áldott ínség, magyar élet” – magyarság versek; „Békíts ki Magaddal” – istenes versek.
„Zsebbe varrt képzelet” – zenék Szentmártoni János verseihez
A ma élő és alkotó kortárs költő, Szentmártoni János versein keresztül kívánja bemutatni azokat az érzéseket, melyek minden korban elérték az emberi lényt. A XXI. században minket: épp így. (Bemutatkozás; Kamasz-búcsú; Újra; Drogo főhadnagy tükörbe néz; Keselyűk, órák; Halálod után; Gregorián; Gulliver hazatérése; Óhaj; Barna ló; Befejezhetetlen vers önmagunk állásáról)
„Felragyog az én udvarom” – zenék Nagy László verseihez
A vers-füzér induló pillanata egy gyermekinek nevezhető állapot, melyben az ember szíve szerint játszana még, de a riasztó történelmi események olyan egyetemes létszorongást varrnak a lelkébe, mely nyugtalanság-góc onnan többé kioldozhatatlan. A minden rontó hatással, minden romboló hatalommal való dacos-egyenlőtlen szembenállás, az életszerelem, az erősugárzás képessége és kötelessége, a népi-mitikus jelképek modernizálása, az olykor himnikussá váló megszólalás lesznek Nagy László költői stílusának legmeghatározóbb vonásai. Ezeket a tartalmakat, ezeket a vonásokat igyekeztünk öt tételben a zene segítségével kiemelni és érzelmileg átélhetővé tenni.
Tagok
Fodor Miklós – zenék, fuvola, ének
Gál Hedda – ének
Haász Veronika – zongora
Mády Kálmán – ütőhangszerek